Maria-Kristiina Ulase meistriklass: Sodingu kaudu uue kujundini

Maria-Kristiina Ulas

Oled Sa aeg-ajalt mõelnud, kui tore oleks lihtsalt niisama joonistada? Või äkki oled Sa üks nendest vahvatest inimestest, kelle märkmikuääred on täis spontaanseid kritseldusi? Juba 19.01 on Sul võimalus tulla Skizze Tallinn stuudio töötuppa “Sodingu kaudu uue kujundini“, kus inspireerivas õhkkonnas harutatakse lahti sodimise mõnu ning luuakse kujundeid, mis on ehk endalegi üllatuseks.

Joonistamine on meditatiivne või metsik aja kulu tajumise ja jäädvustamise viis. Kunstniku sõnul on sodimine mõnus tegevus, kus ei pea kartma untsu minemist, vaid võib vabalt terve paberilehe või teisegi lihtsalt täis joonistada ilma midagi mõtlemata. Oma joonistust lähemalt uurides hakkame märkama võimalusi, kuidas sinna pindu, jooni, täppe ja viirutusi lisades saab luua omakorda uusi kujundeid. Selleks, et jõuda sodimise ja kritseldamise lõputute võimalusteni, tuleb lihtsalt uurida ja harjutada. Töötoas me seda just saamegi teha, kasutades Skizze tootevalikus leiduvaid mitmekülgseid joonistusvahendeid.

Töötoas kasutame ja katsetame eri joonistuspabereid ning õpime tundma, kuidas omavahel kombineerida vesilahustuvaid markereid, permanentseid markereid ja tindipliiatseid.

Spontaanne sodimine on kõigile – kellel käsi kindlam, sellel aitab see tegevus vabaneda rutiinist ning kes kohmakam, sellel on võimalik kritseldamise kaudu kujundada joont sujuvamaks ja otsustavamaks. Kasutades nii enda paremat kui ka vasakut kätt, saab ka oma mõtte hoopis rohkem lahtisemalt tööle panna. Igal juhul aitab kritseldamine ja sodimine vabastada ennast loodud piiridest ning loob võimaluse näha ennast ja teisi hoopis uue pilguga.

Juhendaja: kunstnik Maria-Kristiina Ulas

Maria-Kristiina Ulas (s. 1965 Rakveres) on lõpetanud Tallinna Kunstiülikooli graafika erialal (1991) ning osalenud näitustel lisaks Eestile ka mujal maailmas. Ta on olnud aastaid tegev õppejõuna Kunstiakadeemias ja juhendanud mitmeid kursusi väljaspool seda ning teinud joonistamise aktsioone näituste avamistel. Ta kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja (1991) ja Eesti Vabagraafikute Ühendusse (1992); aastatel 1989–1993 oli ta liitunud Uue Graafika Grupiga. Maria-Kristiina Ulasele on omistatud Kristjan Raua nimeline kunstipreemia (1992) ning G Galerii preemia (2002). 2006. aastal sai ta Äramärkimispreemia 12. Aasia biennaalil. Tema loomingus on tähtsal kohal joonistus, värv, figuurid ja formaadiküsimused.

stuudio-ulas

Kuni 13.01 (k.a) registreerijale maksumus 30€, alates 14.01 35€.