Marabu

marabu-yldine

Marabu on olnud kõrgekvaliteediliste spetsiaalvärvide sünonüümiks, kandes juba üle 150 aasta kvaliteedimärki „Made in Germany“. Marabu on maailma juhtiv siiditrüki, digitaaltrüki ja tampotrüki tintide tootja. Firma peakorter asub Lõuna-Saksamaal, Stuttgarti lähedal, piirkonnas, mis on tuntud oma teedrajavate tehnoloogiate ja inseneritöö meisterlikkuse poolest. Marabu värvide valikus on traditsiooniline jaotus: harrastus-, kunsti- ja koolivärvid. Olgu tegemist tintidega eriliste trükiprotsesside jaoks või harrastus- ja käsitöövärvidega – Marabu on mõlemas valdkonnas number üks.


Ajalugu

Marabu asutaja Albert Martz, kes oli pärit Balingeni väikelinnast Švaabi mägede jalamilt, sündis 31. augustil, 1830. Oma „uitamise“ aastate järel puhus ta 1859. aasta aprillis elu sisse „Kunstnike värvide ja materjalide“ jaemüügikauplusele Stuttgartis ning pani sellega aluse algsele firmale. Lisaks kunstivärvide valmistamisele alustas Martz 1870. aastatel joonestusvahendite tootmist.

Albert Martz Jr jätkas oma isa oma isa elutööd. 1888. aastal, pärast aastatepikkust õppimist ja reisimist Pariisis ja Londonis, sai ta firma tegevdirektoriks. Tema juhtimisel kasvas tootmine märkimisväärselt ning firma laienes oluliselt. Albert Martz jr varase surma järel jätkas ta kasuema Mathilde Martz firma juhtimist aktsiaseltsina. Kui vastutus juhtimise eest läks üle tema poeg Eberhard Martzile, võttis „Martz“ suuna „Marabu“ peale. Kaubamärk „Marabu“ registreeriti 1909. aastal Berliinis, Saksa keiserlikus patendiametis.

1918. aastal, pärast Esimese maailmasõja lõppu, viidi tootmine uude asukohta Tammi, Ludwigsburgi lähedal. 1920. aastal eraldati Martzi Stuttgarti jaeäri ja Marabu Tammis. Firmaga ühines Albert Martz sen vanuselt teine poeg, keemik Dr. Eduard Martz. Tema põhjalikud teadmised värvide keemia valdkonnast, mis sa omandas aastatepikkuse töö kestel Bayeris, Leverkusenis, olid Marabu jaoks väga väärtuslikud ning varsti toodi turule plakativärv „Plakattempera“ – esimene spetsiaalselt disaineritele ja graafilistele disaineritele loodud värv. Aastal 1959, Marabu 100. juubeliaastal, toodi turule veniv liim „Fixogum“ – innovatsioon, mis on saanud klassikaks.

1968. aastal tuldi turule uue kaubamärgiga – M, milles täht tähistab brändinime, ring ja ruut joonestusvahendeid ning punane täpp värve. 1970. aastad oli dünaamiline kümnend – moderniseeriti juhtimist, kaasajastati tootmist ning 1971. aastal astuti esimesed sammud harrastus- ja vabaaja sektoris. Üks esimesi tooteid selles vallas oli kangamaalimise ja -trükkimise värv „Hobbytex“.

Aastate jooksul täienes valik paljude hobitarvetega, milles on nüüd suur valik tooteid, mis juba algusest peale ületavad kõige kõrgemaid kvaliteedistandardeid.


Kvaliteet

Marabu panustab nii oma tootearenduses kui ka toomisprotsessis uuenduslikukkusele ning kaasaegsusele, säilitades samas kõrge ja stabiilse kvaliteedi.

Enne kui valmis värvipurk lahkub Marabu tehasest läbi see 5 astmelise tootmisprotsessi. Tootmise aluseks on laboratoorium, kus valmistatakse iga värvi retsept, valitakse parimad koostisained ning katsetakse värvide omadusi. Õigesti ja hoolega valitud toormaterja (pigmentid, sideained jms.) tagavad kõrge kvaliteedilise lõpptulemuse. Toormaterjal kaalutakse ja segatakse vastavalt retseptile kokku. Värvi ühtlase koostise saavutamiseks lastakse värv 3 rulli vahelt läbi. Igast valmis segatud värvi partiist võetakse proov, mis saadetakse tagasi laboratooriumisse testmisele. Kui värv vastab nõuetele, siis saadetakse see pakkimisliinile. Pakkimine toimub kolmes etapis – purgi täitmine, sildistamine ja pakkimine karpidesse, mille järel viiakse valmis pakendid tootmisliiniga otse lattu, kus elektroonile robot igale tootele oma koha leiab.