Kuldamise ABC: Kuidas lisada sära oma teostele

Tere tulemast kuldamise lummavasse maailma, kus tavalised esemed muutuvad säravateks aareteks. Olenemata sellest, kas oled kogenud kunstnik või alustav harrastaja, kuldamine pakub imelist võimalust tõsta oma loomingu elegants ja viimistlus täiesti uuele tasemele.

Mis on kuldamine?
Kuldamine on iidne kunst, mille käigus kantakse erinevatele pindadele õhukesed kihid lehtkulda või kullapuru, et luua säravat ja metalset viimistlust. Tuhandeid aastaid on kuldamise teel kaunistatud kuninglikke saale, religioosseid artefakte ja kunstiteoseid, võludes imetlejaid oma ajatu iluga.

Kuid ära lase end hirmutada suurte eeskujude ning keerukate näidete poolt. Natuke harjutamist ja veidi loovust, ning ka sina võid kuldamiskunsti omandada.

Siinkohal uurime mõningaid olulisi tööriistu mida vajad alustamiseks.

Mis on kuldamisleht?

Kuldamisleht on õrnõhuke leht, mis on valmistatud tõelisest kullast või vase-tsingi sulamist. Seda kantakse õrnalt pindadele kuldamisliimi abil, et anda neile kaunis metalne sära. Kuldamislehti on saadaval mitmes erinevas toonis kullast kuni pronksi ja hõbedani välja. Valida saab nii ehtsa kulla kui ka imitatsioon-kuldamislehe vahel. Eriti põnevate pindade loomiseks saab valida ka varieeruvate toonidega kuldamislehti, mis on saadud oksüdeerimise tulemusel. Hea on teada, et mida suurem on lehe karaat, seda tugevama tooniga, õhem ja õrnem on leht. Imitatsioon-kuldamislehed on oma olemuselt paksemad ning tugevamad kui ehtsast kullast lehed. Olenemata toonist, annab kuldamine igale projektile külluslikkust.

Lisaks on kuldamislehed saadaval kahel erineval moel – lahtiste lehtedena või siirdelehtedega. Esimese variandi puhul on kullalehed lahtiselt vahelehtede vahel ning neid saab liimitatud pinnale kanda kas pintsli või pintsettide abil. Siirdelehtedega kullalehed on asetatud vahapaberile, mis aitab kullalehed turvaselt liimiga kaetud pinnale asetada. Selle jaoks haara siirdelehe servast, aseta see kullatavale pinnale kullaleht allpool ning silu vahalehte liimitud pinnal, et tagada kulla haakuvus liimiga. Seejära tõmba vahaleht ettevaatlikult pinnalt. Kullaleht, mis ei puudutanud liimi jääb vahalehe külge, peale mida saad siirdelehe asetada tagasi vihikusse.

Alustaval kuldamishuvilisel on soovitatav katsetada tehnikat imitatsioon kullalehtedega, kuna neid on kergem kasutada ning on ka taskukohasema hinnaga.

Millist liimi kasutada?

Kuldamislehe kinnitamiseks valitud pinnale on oluline usaldusväärne liim. Olenemata sellest, kas tegemist on veepõhise kuldamisliimiga keerukate kujunduste jaoks või õlipõhise seguga suurematele pindadele, õige liimi valimine tagab vastupidava ja veatu viimistluse. Mis on aga vahe vee-baasil ja õli-baasil kuldamisliimil ning millal kumbagi kasutada?

Vee-baasil kuldamisliimi kasutatakse enamasti kergelt poorsetel pindadel siseruumides, sh paber, kips, puit, jne. Charbonnel vee-baasil kuldamisliim on valmistatud akrüüli- ja vinüülivaigust, ning on hägune liim, mis kuivab läbipaistvaks. Vee-baasil kuldamisliim on lühema kuivamisajaga kui õli-baasil liimid, olles kasutatav 15-45 minutit peale liimi pinnale kandmist.

Õli-baasil kuldamisliimi kasutatakse enamasti välitingimustes, kuid sobib ka siseruumides suuremate pindade kuldamiseks. Õli-baasil liimidele on alati ära märgitud aeg (3 tundi, 12 tundi), mis tähistab minimaalset ooteaega liimi pinnale kandmise ning kuldamise vahel.

Et tagada ühtlane ning kaunis kullatud pind, kanna liimi pinnale õhukese ning ühtlase kihina. Mida siledam on pind, seda vähem on liimi kuldamiseks vaja. Liiga paks kiht liimi võib jätta kuldamislehele kortse, pragusid või mullikesi.
Lase liimil kuivada nii kaua kui on purgil kirjas. Seejärel testi käe seljaga, kas liim on kasutamiseks valmis. See peaks olema kergelt nakkuv, kuid mitte märg. Katseta ka testmaterjalil erinevaid ooteaegu, et näha milline tulemus sulle kõige paremini sobib. Liiga kiirelt liimile asetatud kuldamisleht võib jääda tuhm ning kaotada oma sära. Kui ootad aga liiga kaua, ei pruugi leht enam liimi külge jääda.

Millist pintslit kasutada?

Kuldamises on õige pintsel pea sama tähtis kui õige liimi valimine. Pintsel tuleb kasuks kuldamisliimi pinnale kandmisel, kullalehe liimile asetamisel, üleliigse kullapuru eemaldamisel kui ka lehe silumisel ning ühtlustamisel.

Kindlasti peaks pintsel olema pehmete ja peente karvadega. Orava ja soobli karvaga pintsel on siinkohal väga hea valik. Pehme pintsel tagab nii liimi õhukese ja ühtlase peale kandmise kullatavale pinnale, kui ka kullalehe enda õrna käsitlemise.

Ole kindel, et kasutad liimi peale kandmiseks ning kullalehe käsitlemiseks erinevaid pintsleid. Liimine pintsel tuleks kohe peale liimi kasutamist puhastada kas siis veega vee-baasil liimi puhul või tärpentiniga õli-baasil liimi puhul.

Näpunäide: Õli-baasil liimiga töötades pista pintsel enne liimi kasutamist tärpentini. See hoiab pintsli kauem töökorras ning teeb ka selle puhastamise lihtsamaks.

Kas peaks lakkima?

Et tagada kullatud pinna vastupidavus ning kaunis läige, on soovitatav kullatud pind lakkida. Ühtlasi peatab see ka kullatud pinna oksüdeerumise.

Ehtsad kullalehed (22 ja enam karaadised) ei tuhmu ajapikku ning ei vaja lakikihti. Imitatsioon-kullalehed tuleks katta lakiga.

Mida teeb kuldamiskrunt?

Kuldamiskrunt ei ole vajalik igal kuldamistööl, kuid võib siiski aidata sul luua soovitud tulemust. Kuldamiskrundi peamine ülesanne on aluspinna tooni ühtlustamine ning lõpptulemuse kerge mõjutamine. Kuldamiskrunte on saadaval mitut erinevat tooni ning neil kõigil on oma kindel ülesanne. Kõige laialdasemalt kasutatakse punast kuldamiskrunti, mis annab kullalehele kauni sooja alatooni ning toob esile selle erilise sära. Kollast või ookri tooni kuldamiskrunti kasutatakse enamasti aluspinna tooni ühtlustamisel. Kui kullatud pind ei tule mingil põhjusel ühtlane, siis alt läbi kumav ookri toon, mis on kulla enda toonile kõige ligilähedasem, aitab vigu varjata. Musta värvi kuldamiskrunti kasutatakse enamasti hõbeda, plaatinumi või alumiiniumlehtede puhul, andes eriti särava ja puhta metalse tulemuse.

Olles omale hankinud kõik vaja minevad vahendid oletegi valmis, et teha algust selle põneva tehnika avastamisega. Ükskõik, kas kaunistate pildiraame, mööblit või lisate luksust oma igapäevastele esemetele, kuldamise võimalused on sama piiramatud kui teie kujutlusvõime.