Võimaluste piiritus. Intervjuu Kätlin Kaljuveega

Foto: Ida Tau
Foto: Ida Tau

Kevadkuu toob endaga taas kaasa huvitavaid kohtumisi ja töötube. Juba 24.04.2019 toimub Skizze Tallinn stuudios tindijoonistuse töötuba lastele ja noortele, mida viib läbi tunnustatud illustraator Kätlin Kaljuvee. Tema loomingut iseloomustab kõige paremini teatud müstilisus. Vestlesime kunstnikuga, et tutvuda veidi lähemalt tema loomingu saladuslikku maailmaga.

Kuidas jõudsid illustratsioonini ja mis sind selles võlub? Oled sa soovinud kunagi tegeleda ka millegi muu kui kunstiga või on see sinu jaoks kõige südamelähedasem viis ennast teostada?
Nii kaua, kui ennast mäletan, on kunst minuga alati kaasas käinud. Võibolla mõjutas mind ja minu valikut ka see, et mind viidi juba lapsena tutvuma Peterburis asuvate kunstimuuseumitega ning võeti kaasa kunstnikust sugulase ateljeesse. Sellest kõigest tekkis huvi kunstniku elukutse, loomise protsessi ja loomingu vastu. Illustreerimise juurde jõudsin umbes 15 aastat tagasi Eesti Kunstiakadeemias ja Pariisis graafilist disaini õppides. Seda suuresti tänu õppejõududele, kes märkasid ja innustasid jätkama. Kunsti juures võlub mind võimaluste lõpmatus – personaalne protsess, kus on piiritult võimalusi ja viise ennast väljendada.

Oled õppinud ja tegutsenud moekunstnikuna. Kuidas sa oled sidunud enda loomingus illustratsiooni ja moekunsti või eelistad neid pigem üksteisest eraldi hoida?
Oma loomingus olen joonistamisega katsetanud nii rõiva ja kanga peal kui ka moodi kujutades. Seega joonistamist ja moodi ma enda jaoks kindlasti ei lahutaks. Moedisain, töö inimkeha kolmemõõtmelise vormi kangaga katmisega on tegelikult väga põnev, kuid seal on päris palju piire ja reegleid, millega tuleb arvestada. Selles mõttes annab joonistamine võimaluse väljuda moe piiridest ja leida suuremat loomingulist vabadust.

Millised teemad ja lood on enim su loomingus kajastatud?
Mind on tihti mõjutanud erinevad mütoloogiad, ajatud lood elust ja inimesest, samuti ka luule. Minu jaoks on neis miski sajandeid läbiv sügavus ja õpetlikkus. Samas on oluline, et inimene leiab ise minu tööde juures midagi, mis teda kõnetab või puudutab, loob näiteks ise loo enda jaoks.

Kuidas kirjeldaksid enda loomise protsessi?
Minu loomise protsess on väga lihtne, tavaliselt istun hommikul laua taha ja hakkan tööle. Tihti küsitakse, et kas pean kuidagi eriliselt meelestatud olema selleks, et midagi luua. Minu puhul ei pea toimuma mingit  spetsiaalset tseremooniat või meelestatust, kuid eesmärk on oluline. Mulle meeldib inspiratsiooni näha kõikjal enda ümber, maailm iseenesest ongi inspiratsioon.

Jätkates inspiratsiooni lainel. Mis või kes sind kõige enam inpireerib nii elus kui ka loomingus?
Kindlasti inspireerib mind kõige enam minu laps ja inimesed minu ümber. Mulle meeldib kuulata nende lugusid.

Millised on sinu lemmikud kunstivahendid oma ideede teostamiseks?
Tint üks töövahenditest, mida armastan kasutada ja milles leian väga palju katsetamisvõimalusi. Samuti akvarell. Olen kasutanud ka markereid, kuid need tunduvad mulle natukene tuimad. See võib muidugi oleneda ka paberist, sest paljude paberitüüpidega marker üldse ei sobi. Paar aastat olen salamisi katsetanud õlivärve, mis on tehniliselt päris keerukad, pakkudes palju avastamisvõimalusi.

Kas sul on olemas ettekujutus või unistus sellest, kuhu sooviksid oma  karjääriteel jõuda või lased sa asjadel pigem loomulikku rada kulgeda? Mis toetab sind eesmärkideni jõudmisel?
Olen mõelnud, et mingil moel on mõned minu unistused väga kiiresti täitunud, sealhulgas on mõned tööd, mida olen alati unistanud teha. Mulle ei meeldi asju tagant suruda, pigem lasen neil loomulikku rada kulgeda. Samas eesmärk ja unistus peab ikka olema, muidu polekski ju mõtet kuhugi kulgeda.

Mida soovitaksid neile, kes tunnevad, et tahaks joonistada või muul moel ennast loominguliselt väljendada, aga kas ei oska või ei julge proovida?
Võin öelda seda, et joonistamine on õpitav protsess, väga palju sõltub soovist ja harjutamisest. Õpetades olen olnud olukordades, kus tuleb täiesti algajaid õpetada joonistama inimest, mille õppimiseks on tegelikult vaja akadeemilise joonistamise baasteadmisi. Sellisel juhul on tulemused teinekord isegi põnevamad, kui inimeste puhul, kellel on baasteadmised eelnevalt juba olemas. Mulle meeldib näha igas inimeses leiduvat loomingulisust ja seda toetada. Enamasti on ebatäiuslikkuses ja vigades peidus hoopiski teatav ilu ja unikaalsus, mida vahel suudavad avastada just need, kes esialgu ei oska või ei julge proovida.

Kas sul on olnud hetki, kus tunned, et inspiratsiooni pole või ei suuda  teostada oma ideed nii nagu sooviksid?
Kunsti juures mulle meeldibki see, et oma ideed tuleb ise välja mõelda ja selleks on väga palju võimalusi ning viise. Moekunsti puhul olen küll tundnud, et ei suuda oma ideid nii teostada nagu sooviks, kuna seal oleneb väga palju ka muudest mõjutajatest nagu näiteks õmblejad, konstruktorid, tehnika ja inimkeha mõõtmelisus.

Mis aitab sind tavaliselt  saada üle võimalikust loomingulisest tõrkest?
Moeloomingu puhul aitavad nendest tõrgetest üle õiged inimesed, kellel on suurem kogemus ja tehnilised võimalused. Kunstiloomingu puhul on abiks ka sõprade nõu ja positiivsus, samuti on siinkohal oluline usk iseendasse.

Mida tähendab sinu jaoks loovus ja loomine?
Need mõisted seostuvad sõnaga looja. Maa ja taeva looja. Looja karja minema. Loojast loodud. Päike läks looja ja nii edasi. Siit võib igaüks ise edasi mõelda :).

Millised on su edasised plaanid illustratsioonis või hoopiski muus väljendusvormis?
Ma ei taha oma plaanidest, mis ei ole veel päris kindlad, palju rääkida. Niipalju võin öelda, et aasta lõpus ilmub ühelt Austraalia kirjastuselt raamat, milles võib leida ka minu töid.  Arvan, et sellisesse raamatusse jõudmine on ka omamoodi unistuste täitumine. Joonistustehniliselt võibolla veel õlivärvid ja samuti tahaksin rohkem katsetada suuri formaate.

Miks võiksid inimesed proovida illustreerimist? Mis vahe on noorte ja täiskasvanute juhendamisel?
Noortel on võibolla pisut rohkem julgust ja ideid, vahel ka oma vanusekohaseid mõtteid ja ideaale, mida on kuskil nähtud ning mida siis hooga teostama asutakse. Täiskasvanud on piiritletumad ja inspireeruvad pigem teemast ja tehnikatest, mida neile tutvustan ning ootavad rohkem õpetlike nõuandeid ja tagasisidet. Noored ootavad pigem suuremat vabadust või siis tahavad väga konkreetset juhendamist, kuidas joonistada näiteks manga koomiksitegelast, kassi või hobust.

Foto: New Nordic Fashion Illustration
Foto: New Nordic Fashion Illustration

Kas sul on soovitusi töötubade, näituste, filmide vm osas, mis võiks anda ettekujutuse sellest, mida sa teed või mis sind ennast viimasel ajal on ära võlunud?
Minu enda töötoad ja pikemad kursused, mis on kõigile avatud Eesti Kunstiakadeemia avatud akadeemias. Need annavad päris hea ülevaate sellest, millega ma tegelen.
Näitustest meeldis mulle hiljuti nähtud KUMU näitus „Sotskunst ja Mood“. Lähiajal plaanin minna sinna vaatama ka Pirosmani näitust ja Gustav Klucis’e Vene avangardi näitust. Ma ei ole väga suur kinos käija, teatrist oli Tsehhovi „Ivanov“ Draamateatris üks meeldejäävamaid etendusi, mida näinud olen ja samuti meedis mulle väga Variuse teatri „Lennud“.


Kätlini tegemistega saab lähemalt tutvuda tema kodulehel ja Facebookis.

Meie ootame kõiki lapsi ja noori osalema juba 24.04.2019 toimuvas tindijoonistuse töötoas, registreerumine toimub meie kodulehe kaudu.